Complete technical specifications, details, expert ratings and review of HP Pavilion Media Center dv9574ea. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS HP Pavilion Media Center dv9574ea |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 39.6 cm x 28.5 cm x 4.2 cm |
| Weight | 3.6 kg |
| DISPLAY HP Pavilion Media Center dv9574ea |
|---|
| Screen Size (Type) | 17" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1440 x 900 (WXGA+) |
| Widescreen | Yes |
| Features | BrightView |
| PROCESSOR HP Pavilion Media Center dv9574ea |
|---|
| CPU | Intel Core 2 Duo T7300 / 2 GHz |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L2 - 4 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Platform Technology | Intel Centrino Duo |
| MEMORY HP Pavilion Media Center dv9574ea |
|---|
| RAM | 2 GB (2 x 1 GB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 4 GB |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 200-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE HP Pavilion Media Center dv9574ea |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 200 GB HDD SATA 1.5Gb/s / 4200 rpm |
|---|---|
| Secondary Storage | 200 GB SATA 1.5Gb/s / 4200 rpm |
| Optical Drive | DVD±RW (+R double layer) / DVD-RAM |
| Disc Labeling Technology | LightScribe Technology |
| AUDIO & VIDEO HP Pavilion Media Center dv9574ea |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | NVIDIA GeForce 8600M |
|---|---|
| Total Available Graphics Memory | 1023 MB |
| Video Memory | 256 MB |
| Camera | Yes |
| Sound | Stereo speakers, stereo microphone |
| Compliant Standards | Sound Blaster Pro |
| Audio Features | Altec Lansing speakers |
| TV Tuner Type | Digital TV |
| Digital TV Reception | DVB-T |
| COMMUNICATIONS HP Pavilion Media Center dv9574ea |
|---|
| Wireless | Bluetooth, 802.11a/b/g/n (draft) |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel Wireless WiFi Link 4965AGN |
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY HP Pavilion Media Center dv9574ea |
|---|
| Technology | 8-cell Lithium Ion |
|---|
| INPUT HP Pavilion Media Center dv9574ea |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad, QuickPlay |
|---|---|
| Numeric Keypad | Yes |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS HP Pavilion Media Center dv9574ea |
|---|
| Slots |
2 x memory (0 free) 1 x ExpressCard/54 |
|---|---|
| Interfaces |
3 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x display / video - HDMI 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x display / video - S-video output 2 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x microphone - input - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x remote control - infrared 1 x docking / port replicator |
| Memory Card Reader | 5 in 1 (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, xD-Picture Card) |
| SOFTWARE HP Pavilion Media Center dv9574ea |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows Vista Home Premium |
|---|---|
| Software Included | Microsoft Windows Media Player, Microsoft Windows Movie Maker, Roxio Easy CD & DVD Creator Basic, Microsoft Works 8.0, HP QuickPlay Software, HP Photosmart Essential, Norton Internet Security 2007 (60 days subscription), Adobe Reader 8.0, Microsoft Internet Explorer 7.0, Microsoft Windows DVD Maker, Microsoft Windows Mail, Microsoft Windows Media Center, Microsoft Windows Photo Gallery, Roxio My DVD Basic, Verisoft Access Manager |
| MISCELLANEOUS HP Pavilion Media Center dv9574ea |
|---|
| Security | Fingerprint reader |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - pick-up and return |
Similar Laptops
Other HP Laptops