Other Variants:
Complete technical specifications, details, expert ratings and review of HP Pavilion Laptop zv5417EA. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS HP Pavilion Laptop zv5417EA |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 36.2 cm x 28.4 cm x 4.6 cm |
| Weight | 3.7 kg |
| DISPLAY HP Pavilion Laptop zv5417EA |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.4" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 800 (WXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:10 |
| PROCESSOR HP Pavilion Laptop zv5417EA |
|---|
| CPU | AMD Athlon XP-M 3000+ / 1.6 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 256 KB |
| Features | PowerNow! technology |
| MEMORY HP Pavilion Laptop zv5417EA |
|---|
| RAM | 512 MB (2 x 256 MB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Speed | 333 MHz / PC2700 |
| Rated Speed | 333 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 200-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE HP Pavilion Laptop zv5417EA |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 40 GB HDD / 4200 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW |
| AUDIO & VIDEO HP Pavilion Laptop zv5417EA |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | AGP 4x - NVIDIA GeForce4 420 Go |
|---|---|
| Video Memory | 32 MB |
| Compliant Standards | Sound Blaster Pro |
| COMMUNICATIONS HP Pavilion Laptop zv5417EA |
|---|
| Wireless | 802.11b/g |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY HP Pavilion Laptop zv5417EA |
|---|
| Technology | 8-cell Lithium Ion |
|---|
| INPUT HP Pavilion Laptop zv5417EA |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS HP Pavilion Laptop zv5417EA |
|---|
| Slots |
2 x memory (0 free) 1 x CardBus (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 3 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x display / video - S-video output 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x docking / port replicator |
| SOFTWARE HP Pavilion Laptop zv5417EA |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Home Edition |
|---|---|
| Software Included | Microsoft Outlook Express, Microsoft Word 2002, Apple iTunes, Microsoft Internet Explorer 6.0, Sonic RecordNow, InterVideo WinDVD SE, Microsoft Windows Media Player 9, InterVideo WinDVD Creator, HP Image Zone, Adobe Reader 6.0, Microsoft Works 8.0, Microsoft Works Suite 2005, Microsoft AutoRoute 2005, Microsoft Encarta Encyclopedia Standard 2005, Microsoft Picture It! Photo Premium 10, Norton AntiVirus 2005 (60 days of live updates), Microsoft Money 2005 Standard |
| MISCELLANEOUS HP Pavilion Laptop zv5417EA |
|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - pick-up and return |
|---|
Similar Laptops
Other HP Laptops