A detailed list of technical data, specifications, ratings and expert review of HP Pavilion Laptop ze4214s. Get a comprehensive look at your chosen laptop and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing laptops.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software
| DESIGN AND DIMENSIONS HP Pavilion Laptop ze4214s |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.9 cm x 27.2 cm x 3.8 cm |
| Weight | 3.1 kg |
| DISPLAY HP Pavilion Laptop ze4214s |
|---|
| Screen Size (Type) | 14.1" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024 x 768 (XGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR HP Pavilion Laptop ze4214s |
|---|
| CPU | AMD Athlon XP 1800+ / 1.53 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 256 KB |
| Front Side Bus | 266 MHz |
| Features | PowerNow! technology |
| MEMORY HP Pavilion Laptop ze4214s |
|---|
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 1 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Speed | 266 MHz / PC2100 |
| Rated Speed | 266 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE HP Pavilion Laptop ze4214s |
|---|
| Floppy Disk Drive | 3.5" 1.44 MB floppy - integrated |
|---|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 20 GB HDD |
| Optical Drive | CD-RW / DVD-ROM combo |
| AUDIO & VIDEO HP Pavilion Laptop ze4214s |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | AGP 4x - ATI Mobility Radeon |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Shared Video Memory (UMA) |
| Sound | Stereo speakers |
| Compliant Standards | Sound Blaster Pro |
| COMMUNICATIONS HP Pavilion Laptop ze4214s |
|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
|---|
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY HP Pavilion Laptop ze4214s |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|
| AC ADAPTER HP Pavilion Laptop ze4214s |
|---|
| Output | 75 Watt |
|---|
| INPUT HP Pavilion Laptop ze4214s |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS HP Pavilion Laptop ze4214s |
|---|
| Slots |
1 x CardBus (1 free) 2 x memory (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
2 x USB 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 1 x serial - RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) 1 x keyboard / mouse - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x display / video - S-video output |
| SOFTWARE HP Pavilion Laptop ze4214s |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Home Edition - English |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Microsoft Picture It!, Microsoft Word 2000, Intervideo WinDVD, MusicMatch Jukebox, Roxio Easy CD Creator, Adobe Acrobat Reader 5.0, Norton AntiVirus 2002, Microsoft AutoRoute Express 2002, Microsoft Works 7.0, Microsoft Money 2003, Microsoft Works Suite 2003, Microsoft Encarta Encyclopedia Standard 2003 |
Similar Laptops
Other HP Laptops