Get the key specs, technical data, ratings and full review of HP Pavilion Laptop ze2109EA all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS HP Pavilion Laptop ze2109EA |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 33.4 cm x 27.4 cm x 4.5 cm |
| Weight | 3 kg |
| DISPLAY HP Pavilion Laptop ze2109EA |
|---|
| Screen Size (Type) | 15" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024 x 768 (XGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR HP Pavilion Laptop ze2109EA |
|---|
| CPU | Intel Celeron M 350 / 1.3 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 1 MB |
| Front Side Bus | 400 MHz |
| MEMORY HP Pavilion Laptop ze2109EA |
|---|
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Speed | 266 MHz / PC2100 |
| Rated Speed | 266 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE HP Pavilion Laptop ze2109EA |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 40 GB HDD / 4200 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW fixed |
| AUDIO & VIDEO HP Pavilion Laptop ze2109EA |
|---|
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology 2.0 |
|---|---|
| Compliant Standards | Sound Blaster Pro |
| COMMUNICATIONS HP Pavilion Laptop ze2109EA |
|---|
| Wireless | 802.11b/g |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY HP Pavilion Laptop ze2109EA |
|---|
| Technology | 6-cell Lithium Ion |
|---|
| INPUT HP Pavilion Laptop ze2109EA |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS HP Pavilion Laptop ze2109EA |
|---|
| Slots |
2 x memory (1 free) 1 x CardBus (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
2 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm |
| SOFTWARE HP Pavilion Laptop ze2109EA |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Home Edition - English / Norwergian |
|---|---|
| Software Included | Microsoft Outlook Express, Intervideo WinDVD, Apple iTunes, Microsoft Internet Explorer 6.0, Sonic RecordNow, Microsoft Windows Media Player 9, InterVideo WinDVD Creator, HP Image Zone, Adobe Acrobat Reader 6, Microsoft Works 8.0, Norton AntiVirus 2005 (60 days of live updates) |
| MISCELLANEOUS HP Pavilion Laptop ze2109EA |
|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 1 year |
|---|
Similar Laptops
Other HP Laptops