A detailed list of technical data, specifications, ratings and expert review of HP Pavilion Laptop dv6680ea. Get a comprehensive look at your chosen laptop and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing laptops.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS HP Pavilion Laptop dv6680ea |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 35.7 cm x 25.7 cm x 4 cm |
| Weight | 3.1 kg |
| DISPLAY HP Pavilion Laptop dv6680ea |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.4" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 800 (WXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Features | BrightView |
| PROCESSOR HP Pavilion Laptop dv6680ea |
|---|
| CPU | Intel Core 2 Duo T7500 / 2.2 GHz |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L2 - 4 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Platform Technology | Intel Centrino Duo |
| MEMORY HP Pavilion Laptop dv6680ea |
|---|
| RAM | 2 GB (2 x 1 GB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Form Factor | SO-DIMM 200-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE HP Pavilion Laptop dv6680ea |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 250 GB HDD SATA 1.5Gb/s / 5400 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (+R double layer) / DVD-RAM |
| Disc Labeling Technology | LightScribe Technology |
| AUDIO & VIDEO HP Pavilion Laptop dv6680ea |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | NVIDIA GeForce 8400M GS |
|---|---|
| Total Available Graphics Memory | 895 MB |
| Video Memory | 128 MB |
| Camera | Yes |
| Sound | Stereo speakers, stereo microphone |
| Compliant Standards | Sound Blaster Pro |
| Audio Features | Altec Lansing speakers |
| TV Tuner Type | Digital TV |
| Digital TV Reception | DVB-T |
| COMMUNICATIONS HP Pavilion Laptop dv6680ea |
|---|
| Wireless | Bluetooth, 802.11a/b/g |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel PRO/Wireless 3945ABG |
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY HP Pavilion Laptop dv6680ea |
|---|
| Technology | 6-cell Lithium Ion |
|---|
| INPUT HP Pavilion Laptop dv6680ea |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad, QuickPlay |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS HP Pavilion Laptop dv6680ea |
|---|
| Slots |
2 x memory (0 free) 1 x ExpressCard/54 (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 3 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x display / video - HDMI 1 x display / video - S-video output 2 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x remote control - infrared 1 x docking / port replicator |
| Memory Card Reader | 5 in 1 (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, xD-Picture Card) |
| SOFTWARE HP Pavilion Laptop dv6680ea |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows Vista Home Premium |
|---|---|
| Software Included | Microsoft Windows Media Player, Microsoft Windows Movie Maker, Roxio Easy CD & DVD Creator Basic, Microsoft Works 8.0, HP QuickPlay Software, HP Photosmart Essential, Norton Internet Security 2007 (60 days subscription), Adobe Reader 8.0, Microsoft Internet Explorer 7.0, Microsoft Windows DVD Maker, Microsoft Windows Mail, Microsoft Windows Media Center, Microsoft Windows Photo Gallery, Microsoft Office 2007 Home and Student Edition (Trial), Roxio My DVD Basic, Verisoft Access Manager |
| MISCELLANEOUS HP Pavilion Laptop dv6680ea |
|---|
| Security | Fingerprint reader |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - pick-up and return |
Similar Laptops
Other HP Laptops