Complete technical specifications, details, expert ratings and review of HP Pavilion Laptop dv1670EA. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS HP Pavilion Laptop dv1670EA |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 33.4 cm x 23 cm x 3.9 cm |
| Weight | 2.4 kg |
| DISPLAY HP Pavilion Laptop dv1670EA |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 768 (WXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Features | BrightView |
| PROCESSOR HP Pavilion Laptop dv1670EA |
|---|
| CPU | Intel Core Duo T2300 / 1.66 GHz |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L2 - 2 MB |
| Front Side Bus | 667 MHz |
| Platform Technology | Intel Centrino Duo |
| Features | Enhanced SpeedStep technology, power-optimized processor system bus, Execute Disable Bit capability |
| MEMORY HP Pavilion Laptop dv1670EA |
|---|
| RAM | 1 GB (2 x 512 MB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Speed | 533 MHz |
| STORAGE HP Pavilion Laptop dv1670EA |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 100 GB HDD / 5400 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (+R double layer) |
| Disc Labeling Technology | LightScribe Technology |
| AUDIO & VIDEO HP Pavilion Laptop dv1670EA |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel GMA 950 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology 3.0 |
| Max Allocated RAM Size | 128 MB |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | Sound Blaster Pro |
| COMMUNICATIONS HP Pavilion Laptop dv1670EA |
|---|
| Wireless | Bluetooth, 802.11a/b/g |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel PRO/Wireless 3945ABG |
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY HP Pavilion Laptop dv1670EA |
|---|
| Technology | 6-cell Lithium Ion |
|---|
| INPUT HP Pavilion Laptop dv1670EA |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS HP Pavilion Laptop dv1670EA |
|---|
| Slots | 1 x ExpressCard (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
3 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x display / video - S-video output 1 x remote control - infrared 2 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x docking / port replicator |
| Memory Card Reader | 6 in 1 (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, SmartMedia Card, xD-Picture Card) |
| SOFTWARE HP Pavilion Laptop dv1670EA |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Home Edition |
|---|---|
| Software Included | Microsoft Outlook Express, Microsoft Word 2002, Sonic MyDVD, Microsoft Internet Explorer 6.0, Sonic RecordNow, Adobe Reader 6.0, Microsoft Works 8.0, Microsoft Windows Media Player 10, Microsoft Picture It! Photo Premium 10, Microsoft Money 2005 Standard, HP QuickPlay Software, Sonic DigitalMedia Plus, Sonic Easy Archive, Sonic Express Labeler, Microsoft AutoRoute 2006, Microsoft Encarta Encyclopedia Standard 2006, HP Photosmart Premier, Norton Internet Security 2006 (60 days subscription) |
| MISCELLANEOUS HP Pavilion Laptop dv1670EA |
|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - pick-up and return |
|---|
Similar Laptops
Other HP Laptops