Other Variants:
Complete technical specifications, details, expert ratings and review of Fujitsu LIFEBOOK S4546. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 28.8 cm x 22.5 cm x 2.7 cm |
| Weight | 1.75 kg |
| Colour | Grey |
| DISPLAY Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| Screen Size (Type) | 12.1" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024 x 768 (XGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| CPU | Intel Pentium III 600 MHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 256 KB - Advanced Transfer Cache |
| Front Side Bus | 100 MHz |
| Chipset | Intel 440MX |
| MEMORY Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| RAM | 0 GB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 256 MB |
| RAM Type | SDRAM - non-ECC |
| Speed | 100 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 144-pin |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| Floppy Disk Drive | 3.5" 1.44 MB floppy - external |
|---|
| AUDIO & VIDEO Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | ATI RAGE Mobility M |
|---|---|
| Video Memory | 4 MB VRAM |
| Supported Display Graphics | VGA (640x480), XGA (1024x768), SVGA (800x600) |
| Sound | Microphone |
| Compliant Standards | Sound Blaster 16/Pro |
| COMMUNICATIONS Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| Wireless Controller | Mini PCI |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| Remote Management Protocol | DMI 2.0 |
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.90, Hayes AT command set |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Battery Capacity (Size) | 2600 mAh |
| Battery Life | Up to 2.5 hours |
| AC ADAPTER Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| Input | AC 110/220 V ± 10% (50/60 Hz) |
|---|---|
| Compliant Standards | EPA Energy Star |
| INPUT Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| Expansion Bays | 1 x front accessible - (1 free) |
|---|---|
| Slots |
1 x memory (0 free) 1 x PC Card (1 free) |
| Interfaces |
1 x infrared IrDA 2 x USB 4 pin USB Type A 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x audio - line-In - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x docking / port replicator 1 x microphone - input - mini-phone mono 3.5 mm 1 x docking / port replicator 1 x serial - RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 1 x storage - floppy interface 1 x keyboard / mouse - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) |
| SOFTWARE Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Adobe Acrobat Reader, Microsoft Word 2000, WinDVD, Microsoft Works 2000 |
|---|
| MISCELLANEOUS Fujitsu LIFEBOOK S4546 |
|---|
| Bundled with | Port replicator |
|---|---|
| Integrated Options | Microphone, stereo speakers, keyboard, touchpad, display |
| Features | Kensington MicroSaver security system, system password, hard drive password, power-on password |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 85% |
Similar Laptops
Other Fujitsu Laptops