Get the key specs, technical data, ratings and full review of Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 37.2 cm x 24.5 cm x 3.5 cm |
| Weight | 2.4 kg |
| DISPLAY Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.6" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1600 x 900 (HD+) |
| Widescreen | Yes |
| Features | Anti-glare, magnesium lid |
| PROCESSOR Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| CPU | Intel Core i5 (3rd Gen) 3210M / 2.5 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 3.1 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L3 - 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Mobile Intel QM77 Express |
| MEMORY Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| RAM | 4 GB (1 x 4 GB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 16 GB |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Speed | 1600 MHz / PC3-12800 |
| Rated Speed | 1600 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 500 GB HDD SATA 3Gb/s / 7200 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM removable |
| AUDIO & VIDEO Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 4000 |
|---|---|
| Camera | Yes |
| Sound | Stereo speakers, stereo microphone |
| Codec | Realtek ALC269 |
| COMMUNICATIONS Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| Wireless | 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0 |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel Centrino Advanced-N 6205 |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Ethernet Controller | Intel 82579LM |
| Compliant Standards | Wi-Fi CERTIFIED |
| WWAN |
|---|
| Generation | 3G |
|---|---|
| Technology | UMTS |
| Controller | Sierra Wireless Gobi 3000 |
| Max Transfer Rate | 14.4 Mbps |
| BATTERY Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| Technology | 6-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Battery Capacity (Size) | 72 Wh |
| Battery Life | Up to 12 hours |
| AC ADAPTER Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 65 Watt, 19 V, 3.42 A |
| INPUT Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad, TouchStick |
|---|---|
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Multi-gesture touch pad, spill-resistant |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| Expansion Bays | 1 x front accessible - |
|---|---|
| Slots | 1 x ExpressCard/54 (1 free) |
| Interfaces |
USB 2.0/eSATA 2 x USB 3.0 2 x USB 2.0 Serial VGA DisplayPort LAN Microphone input Headphone output Dock |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, Memory Stick PRO, Memory Stick PRO Duo, SDHC Card, SDXC Card) |
| SOFTWARE Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Adobe Acrobat Reader, LifeBook Application Panel, Norton Internet Security (60 days subscription), Fujitsu Shock Sensor Utility, Softex OmniPass Fingerprint Authentication Utility, Nero Essentials S, Fujitsu Display Manager, UMTS connection manager, Power Saving Utility, Windows 7 Professional (32/64 bits) recovery DVD, Microsoft Office 2010 Starter, Fujitsu Recovery, Plugfree Network |
| MISCELLANEOUS Fujitsu LIFEBOOK E782 Channel |
|---|
| Dockable | Yes |
|---|---|
| Included Accessories | Power adapter |
| Security | Trusted Platform Module (TPM 1.2) Security Chip, fingerprint reader, smart card reader |
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), administrator password, system password, hard drive password, wake on LAN, Intel Anti-Theft Technology (iAT) |
| Compliant Standards | WHQL, CB, RoHS, WEEE, Nordic Swan |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 85% |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 3 years - carry-in |
Similar Laptops
Other Fujitsu Laptops