Other Variants:
Complete technical specifications, details, expert ratings and review of Dynabook Toshiba Portégé M100. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 27 cm x 24.8 cm x 3.7 cm |
| Weight | 2 kg |
| DISPLAY Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| Screen Size (Type) | 12.1" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024 x 768 (XGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| CPU | Intel Pentium M 1.2 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 1 MB |
| Front Side Bus | 400 MHz |
| Chipset | Intel 855GM |
| Platform Technology | Intel Centrino |
| MEMORY Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 40 GB HDD |
|---|---|
| Optical Drive | DVD-ROM removable |
| Read Speed | 24x (CD) / 8x (DVD) |
| AUDIO & VIDEO Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | AGP - Intel Extreme Graphics 2 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Shared Video Memory (UMA) |
| Sound | Stereo speakers |
| Compliant Standards | AC '97 |
| COMMUNICATIONS Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| Wireless | 802.11b |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| Features | Bluetooth ready |
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.90 |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Battery Life | Up to 4.4 hours |
| AC ADAPTER Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|
| INPUT Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| Type | Keyboard, AccuPoint II, scroll button |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| Expansion Bays | 1 x front accessible - |
|---|---|
| Slots |
2 x memory (1 free) 1 x PC Card (1 free) |
| Interfaces |
1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x docking / port replicator 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x infrared IrDA 2 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card) |
| SOFTWARE Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Professional |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Toshiba Management Console, ConfigFree |
| MISCELLANEOUS Dynabook Toshiba Portégé M100 |
|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), system password, hard drive password, keyboard lock |
|---|---|
| Compliant Standards | ACPI 1.0b |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 3 years |
Similar Laptops
Other Dynabook Laptops