A detailed list of technical data, specifications, ratings and expert review of Compaq Presario V4260EA. Get a comprehensive look at your chosen laptop and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing laptops.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Compaq Presario V4260EA |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 35.9 cm x 25.8 cm x 4.2 cm |
| Weight | 3 kg |
| DISPLAY Compaq Presario V4260EA |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.4" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 800 (WXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Features | BrightView |
| PROCESSOR Compaq Presario V4260EA |
|---|
| CPU | Intel Pentium M 740 / 1.73 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 2 MB |
| Front Side Bus | 533 MHz |
| Platform Technology | Intel Centrino |
| Features | Enhanced SpeedStep technology |
| MEMORY Compaq Presario V4260EA |
|---|
| RAM | 1 GB (2 x 512 MB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Speed | 533 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 200-pin |
| Slots Qty | 2 |
| STORAGE Compaq Presario V4260EA |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 80 GB HDD / 4200 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (+R double layer) |
| AUDIO & VIDEO Compaq Presario V4260EA |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel GMA 900 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Dynamic Video Memory Technology 3.0 |
| Max Allocated RAM Size | 128 MB |
| Sound | Stereo speakers |
| Compliant Standards | Sound Blaster Pro |
| Audio Features | Altec Lansing speakers |
| COMMUNICATIONS Compaq Presario V4260EA |
|---|
| Wireless | 802.11b/g |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel PRO/Wireless 2200BG |
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY Compaq Presario V4260EA |
|---|
| Technology | 6-cell Lithium Ion |
|---|
| INPUT Compaq Presario V4260EA |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Compaq Presario V4260EA |
|---|
| Slots |
1 x ExpressCard/54 (1 free) 2 x memory |
|---|---|
| Interfaces |
4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x display / video - S-video output 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x IEEE 1394 (FireWire) |
| Memory Card Reader | 6 in 1 (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, SmartMedia Card, xD-Picture Card) |
| SOFTWARE Compaq Presario V4260EA |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Home Edition |
|---|---|
| Software Included | Microsoft Outlook Express, Apple QuickTime, Apple iTunes, Microsoft Internet Explorer 6.0, Adobe Reader 6.0, InterVideo WinDVD 5, Microsoft Works 8.0, Microsoft Windows Media Player 10, Norton Internet Security 2005 (60 days subscription), Sonic DigitalMedia Plus 7.0 |
| MISCELLANEOUS Compaq Presario V4260EA |
|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - pick-up and return |
|---|
Similar Laptops
Other Compaq Laptops