Complete technical specifications, details, expert ratings and review of ASUS X73SV (TY087V). Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 42 cm x 28 cm x 3.9 cm |
| Weight | 3.2 kg |
| DISPLAY ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| Screen Size (Type) | 17.3" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1600 x 900 (HD+) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Features | Glare |
| PROCESSOR ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| CPU | Intel Core i3 (2nd Gen) 2310M / 2.1 GHz |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Mobile Intel HM65 Express |
| MEMORY ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| RAM | 8 GB (2 x 4 GB) |
|---|---|
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Speed | 1333 MHz |
| STORAGE ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 500 GB HDD SATA 3Gb/s / 5400 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM |
| Read Speed | 8x |
| AUDIO & VIDEO ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | NVIDIA GeForce GT 540M |
|---|---|
| Video Memory | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Camera | Yes |
| Resolution | 0.3 Megapixel |
| Sound | Speaker, microphone |
| Compliant Standards | SRS Premium Sound |
| Audio Features | Altec Lansing speakers |
| COMMUNICATIONS ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| Wireless | 802.11b/g/n |
|---|---|
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| BATTERY ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| Technology | 6-cell Lithium Ion |
|---|
| AC ADAPTER ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| Output | 90 Watt |
|---|
| INPUT ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|---|
| Numeric Keypad | Yes |
| Features | Multi-touch touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| Interfaces |
VGA Microphone input Headphone output LAN HDMI 4 x USB 2.0 |
|---|---|
| Memory Card Reader | 3 in 1 (SD Card, Memory Stick, MultiMediaCard) |
| SOFTWARE ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit Edition |
|---|
| MISCELLANEOUS ASUS X73SV (TY087V) |
|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years - pick-up and return |
|---|
Similar Laptops
Other ASUS Laptops