A detailed list of technical data, specifications, ratings and expert review of ASUS X53Sc (SX041V). Get a comprehensive look at your chosen laptop and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing laptops.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 37.8 cm x 25.3 cm x 3.5 cm |
| Weight | 2.6 kg |
| DISPLAY ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.6" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Features | Zero Bright Dot |
| PROCESSOR ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| CPU | Intel Core i7 (2nd Gen) 2630QM / 2 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 2.9 GHz |
| Number of Cores | Quad-Core |
| Cache | 6 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Chipset | Mobile Intel HM65 Express |
| MEMORY ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Speed | 1333 MHz |
| STORAGE ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 500 GB HDD SATA 3Gb/s / 5400 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM |
| AUDIO & VIDEO ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | NVIDIA GeForce GT 520MX |
|---|---|
| Video Memory | 1 GB DDR3 SDRAM |
| Camera | Yes |
| Resolution | 0.3 Megapixel |
| COMMUNICATIONS ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| Wireless | 802.11b/g/n |
|---|---|
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| BATTERY ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| Technology | 6-cell |
|---|
| AC ADAPTER ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| Output | 90 Watt |
|---|
| INPUT ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|---|
| Numeric Keypad | Yes |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| Interfaces |
Microphone input Headphone output LAN VGA 2 x USB 2.0 USB 3.0 HDMI |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard) |
| SOFTWARE ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows 7 Home Premium |
|---|---|
| Software Included | Microsoft Office 2010 Starter |
| MISCELLANEOUS ASUS X53Sc (SX041V) |
|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 1 year - pick-up and return |
|---|
Similar Laptops
Other ASUS Laptops