Get the key specs, technical data, ratings and full review of ASUS Eee PC 1000H GO all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| Product Type | Netbook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 26.6 cm x 19.1 cm x 3.8 cm |
| Weight | 1.45 kg |
| Colour | Pearl white | Fine ebony |
| DISPLAY ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| Screen Size (Type) | 10" |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1024 x 600 (WSVGA) |
| Widescreen | Yes |
| PROCESSOR ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| CPU | Intel Atom N270 / 1.6 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 512 KB |
| MEMORY ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| RAM | 1 GB (1 x 1 GB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Speed | 667 MHz / PC2-5300 |
| Rated Speed | 667 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 200-pin |
| Slots Qty | 1 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 160 GB HDD SATA 1.5Gb/s / 5400 rpm |
|---|
| AUDIO & VIDEO ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| Camera | Yes |
|---|---|
| Resolution | 1.3 Megapixel |
| Sound | Stereo speakers, stereo microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio, Dolby Sound Room |
| COMMUNICATIONS ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| Wireless | Bluetooth, 802.11b/g/n (draft) |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| WWAN |
|---|
| Generation | 3G |
|---|---|
| Technology | HSDPA |
| BATTERY ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| Technology | 6-cell |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 6600 mAh |
| Battery Life | Up to 7 hours |
| AC ADAPTER ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|
| INPUT ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| Slots | 1 x memory (0 free) |
|---|---|
| Interfaces |
3 x USB 2.0 VGA Headphone output Microphone input LAN |
| Memory Card Reader | Yes (SD Card, MultiMediaCard, SDHC Card) |
| SOFTWARE ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Home Edition |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
| MISCELLANEOUS ASUS Eee PC 1000H GO |
|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years - pick-up and return |
|---|
Similar Laptops
Other ASUS Laptops