Complete technical specifications, details, expert ratings and review of ASUS A4712DLH. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS ASUS A4712DLH |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 35.6 cm x 28.6 cm x 4.2 cm |
| Weight | 3.5 kg |
| DISPLAY ASUS A4712DLH |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.4" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 800 (WXGA) |
| Widescreen | Yes |
| PROCESSOR ASUS A4712DLH |
|---|
| CPU | AMD Sempron 3000+ / 1.8 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 128 KB |
| Chipset | NVIDIA nForce3 Go150 |
| MEMORY ASUS A4712DLH |
|---|
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 1 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Speed | 333 MHz / PC2700 |
| Rated Speed | 333 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE ASUS A4712DLH |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 60 GB HDD |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (+R double layer) |
| AUDIO & VIDEO ASUS A4712DLH |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | ATI Mobility Radeon 9200 |
|---|---|
| Video Memory | 32 MB DDR SDRAM |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | AC '97 |
| COMMUNICATIONS ASUS A4712DLH |
|---|
| Wireless | 802.11b |
|---|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
| MODEM |
|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
|---|
| BATTERY ASUS A4712DLH |
|---|
| Technology | 8-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 4800 mAh |
| Battery Life | Up to 3 hours |
| AC ADAPTER ASUS A4712DLH |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|
| INPUT ASUS A4712DLH |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS ASUS A4712DLH |
|---|
| Slots |
2 x memory (0 free) 1 x PC Card (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x display / video - TV-out 1 x infrared IrDA 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 |
| Memory Card Reader | 4 in 1 (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard) |
| SOFTWARE ASUS A4712DLH |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Home Edition |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Microsoft Works |
| MISCELLANEOUS ASUS A4712DLH |
|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), system password, hard drive password, power-on password |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - 2 years |
Similar Laptops
Other ASUS Laptops