Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 32.8 cm x 23.88 cm x 1.99 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Colour | Graphite grey |
| DISPLAY Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" - IPS |
|---|---|
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 250 cd/m² |
| Features | Anti-glare, ComfyView, Narrow Border Display |
| PROCESSOR Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| CPU | Intel Core i3 (8th Gen) 8130U / 2.2 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 3.4 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | 4 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Features | Intel Turbo Boost Technology 2.0 |
| MEMORY Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| RAM | 8 GB (1 x 8 GB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 32 GB |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Speed | 2400 MHz |
| Rated Speed | 2666 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 260-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 128 GB SSD - Kingston |
|---|
| AUDIO & VIDEO Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel UHD Graphics 620 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Shared Video Memory (UMA) |
| Camera | Yes - 1280 x 720 |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| COMMUNICATIONS Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2 |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel Dual Band Wireless-AC 7265 - M.2 Card |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Features | Intel Wireless Display (WiDi), Wake-on-LAN (WOL) |
| BATTERY Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| Technology | 3-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 52.5 Wh |
| Battery Life | Up to 15 hours |
| AC ADAPTER Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 65 Watt, 19 V |
| INPUT Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Multi-gesture touch pad, Acer FineTip keyboard, precision touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| Interfaces |
2 x USB 3.0 USB 3.0 (with power off charging) USB-C 3.1 Gen 1 (supports DisplayPort Alt Mode) HDMI Headphone/microphone combo jack LAN |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes (SD Card) |
| SOFTWARE Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| Operating System (OS) | Windows 10 Home 64-bit Edition |
|---|
| MISCELLANEOUS Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) |
|---|
| Included Accessories | Power adapter, HDD kit |
|---|---|
| Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip, fingerprint reader |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Features | HDCP Compliant |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Manufacturer Warranty |
Limited warranty - 1 year - carry-in International travellers warranty - 1 year |
| Model Number | 33W6 |
Similar Laptops
Other Acer Laptops
Popular Comparisons with Acer TravelMate X3 (TMX3410-M) :