Complete technical specifications, details, expert ratings and review of Acer TravelMate 252LCe. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 33.2 cm x 29.4 cm x 4 cm |
| Weight | 3.4 kg |
| DISPLAY Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| Screen Size (Type) | 15" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024 x 768 (XGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| CPU | Intel Pentium 4 2.6 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 512 KB |
| Front Side Bus | 400 MHz |
| Chipset | Intel 852GME |
| MEMORY Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Speed | 266 MHz / PC2100 |
| Rated Speed | 266 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| STORAGE Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 30 GB HDD |
|---|---|
| Optical Drive | CD-RW / DVD-ROM combo fixed |
| Read Speed | 24x (CD) / 8x (DVD) |
| Write Speed | 8x |
| CD / DVD Rewrite Speed | 8x |
| AUDIO & VIDEO Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | AGP - Intel Extreme Graphics 2 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Shared Video Memory (UMA) |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | DirectSound |
| COMMUNICATIONS Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
|---|
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.90, ITU V.92 |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 4000 mAh |
| Battery Life | Up to 2.5 hours |
| AC ADAPTER Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| Output | 120 Watt |
|---|
| INPUT Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| Slots |
2 x memory 2 x CardBus (2 free) |
|---|---|
| Interfaces |
4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x audio - line-In - mini-phone 3.5 mm 1 x audio - line-out/headphones - mini-phone 3.5 mm |
| SOFTWARE Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Home Edition |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Norton AntiVirus, Cyberlink PowerDVD, NTI CD-Maker |
| MISCELLANEOUS Acer TravelMate 252LCe |
|---|
| Compliant Standards | ACPI |
|---|
Similar Laptops
Other Acer Laptops