Complete technical specifications, details, expert ratings and review of Acer TravelMate 246XC. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Acer TravelMate 246XC |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 33.2 cm x 29.4 cm x 4 cm |
| Weight | 3.3 kg |
| DISPLAY Acer TravelMate 246XC |
|---|
| Screen Size (Type) | 14.1" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024 x 768 (XGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR Acer TravelMate 246XC |
|---|
| CPU | Intel Celeron 2.8 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 128 KB |
| Front Side Bus | 400 MHz |
| Chipset | Intel 852GME |
| MEMORY Acer TravelMate 246XC |
|---|
| RAM | 256 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Speed | 333 MHz / PC2700 |
| Rated Speed | 333 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE Acer TravelMate 246XC |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 30 GB HDD |
|---|---|
| Optical Drive | CD-RW / DVD-ROM combo fixed |
| Read Speed | 24x (CD) / 8x (DVD) |
| Write Speed | 24x |
| CD / DVD Rewrite Speed | 10x |
| AUDIO & VIDEO Acer TravelMate 246XC |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | AGP - Intel Extreme Graphics 2 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Shared Video Memory (UMA) |
| Sound | Stereo speakers |
| COMMUNICATIONS Acer TravelMate 246XC |
|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
|---|
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.92 |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY Acer TravelMate 246XC |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 4000 mAh |
| Battery Life | Up to 2.5 hours |
| AC ADAPTER Acer TravelMate 246XC |
|---|
| Output | 120 Watt |
|---|
| INPUT Acer TravelMate 246XC |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad, scroll button |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Acer TravelMate 246XC |
|---|
| Slots |
2 x memory (1 free) 1 x CardBus (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x audio - line-in/microphone - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x audio - line-out/headphones - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x infrared IrDA |
| SOFTWARE Acer TravelMate 246XC |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Professional |
|---|---|
| Software Included | Norton AntiVirus, Cyberlink PowerDVD, NTI CD-Maker |
| MISCELLANEOUS Acer TravelMate 246XC |
|---|
| Compliant Standards | ACPI |
|---|
Similar Laptops
Other Acer Laptops