Other Variants:
Complete technical specifications, details, expert ratings and review of Acer TravelMate 202TE. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Acer TravelMate 202TE |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 31 cm x 25.4 cm x 3.7 cm |
| Weight | 2.9 kg |
| Colour | Black |
| DISPLAY Acer TravelMate 202TE |
|---|
| Screen Size (Type) | 13.1" |
|---|---|
| Screen Resolution | 800 x 600 (SVGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR Acer TravelMate 202TE |
|---|
| CPU | Intel Celeron 650 MHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 128 KB - Advanced Transfer Cache |
| Front Side Bus | 100 MHz |
| MEMORY Acer TravelMate 202TE |
|---|
| RAM | 64 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 512 MB |
| RAM Type | SDRAM |
| Speed | 100 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 144-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE Acer TravelMate 202TE |
|---|
| Floppy Disk Drive | 3.5" 1.44 MB floppy - integrated |
|---|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 5 GB HDD |
| Optical Drive | 1 x CD-ROM fixed |
| Read Speed | 24x |
| Compliant Standards | Kodak PhotoCD, CD-DA, CD-XA, CDi |
| AUDIO & VIDEO Acer TravelMate 202TE |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | AGP 2x - ATI RAGE Mobility M |
|---|---|
| Video Memory | 4 MB SDRAM |
| Supported Display Graphics | VGA (640x480), XGA (1024x768), SVGA (800x600), SXGA (1280x1024), UXGA (1600x1200) |
| Sound | Microphone |
| Signal Processor | Cirrus Logic CS 4299 |
| Compliant Standards | Sound Blaster 16/Pro, DirectSound |
| COMMUNICATIONS Acer TravelMate 202TE |
|---|
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.90, Hayes AT command set |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY Acer TravelMate 202TE |
|---|
| Technology | Nickel Metal Hydride |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 38.4 Wh |
| Battery Life | Up to 2.5 hours |
| Recharge Time | 2 hour(s) |
| AC ADAPTER Acer TravelMate 202TE |
|---|
| Input | AC 110/220 V ± 10% (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 60 Watt |
| INPUT Acer TravelMate 202TE |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Acer TravelMate 202TE |
|---|
| Expansion Bays | 1 x front accessible - (0 free) |
|---|---|
| Slots |
1 x CardBus (1 free) 2 x memory (1 free) |
| Interfaces |
1 x serial - RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 1 x keyboard / mouse - generic - 6 pin mini-DIN (PS/2 style) 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x audio - line-out/headphones - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x audio - line-In - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x microphone - input - mini-phone mono 3.5 mm 2 x USB 4 pin USB Type A |
| SOFTWARE Acer TravelMate 202TE |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows Millennium Edition |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, PC Doctor, PC-Cillin 98, Acer System Recovery, Acer Notebook Manager, Acer Launch Manager |
| MISCELLANEOUS Acer TravelMate 202TE |
|---|
| Integrated Options | Microphone, stereo speakers, keyboard, touchpad, display |
|---|---|
| Features | Kensington MicroSaver security system |
| Compliant Standards | Plug and Play |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
| Humidity Range Operating | 20 - 80% |
| Max Altitude Operating | 3 km |
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - carry-in |
Similar Laptops
Other Acer Laptops