Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Acer Switch 5 (SW512-52) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| Product Type | Tablet - with detachable keyboard |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) - tablet | 29.29 cm x 20.18 cm x 0.96 cm |
| Dimensions (WxDxH) / Weight Details |
29.29 cm x 20.18 cm x 0.96 cm / 920 g - tablet 29.29 cm x 20.18 cm x 1.2 cm / 1.27 kg - tablet with keyboard |
| Weight | 920 g |
| Case Material | Anodised aluminium |
| Colour | Grey |
| DISPLAY Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| Screen Size (Type) | 12" - IPS |
|---|---|
| Touchscreen | Yes (10-point multi-touch) |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 2160 x 1440 (Full HD Plus) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 3:2 |
| Image Brightness | 350 cd/m² |
| Windows Ink Capability | Yes |
| Features | Glare, CineCrystal, One Glass Solution, Mercury free, Wide Viewing Angle, 30 ms response rate |
| PROCESSOR Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| CPU | Intel Core i3 (7th Gen) 7130U / 2.7 GHz |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| MEMORY Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR3 SDRAM |
| STORAGE Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 128 GB SSD - Kingston |
|---|
| AUDIO & VIDEO Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 620 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Shared Video Memory (UMA) |
| Camera | Yes - 2592 x 1944 (rear), 1600 x 1200 (front) |
| Resolution | 5 Megapixel (rear), 2 Megapixel (front) |
| Camera Features | Wide angle lens, 1080p Full HD movie recording, 720p HD movie recording, Windows Hello |
| Video Resolutions | 720p, 1080p |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| COMMUNICATIONS Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| Wireless | Bluetooth 4.0, 802.11a/b/g/n/ac |
|---|
| BATTERY Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| Technology | 2-cell lithium polymer |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 37 Wh |
| Battery Life | Up to 10.5 hours |
| AC ADAPTER Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 45 Watt, 19 V |
| INPUT Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| Type | Digitizer, touchpad, digital pen, detachable keyboard |
|---|---|
| Keyboard Backlight | Yes |
| Features | Volume control, multi-gesture touch pad, Acer FineTip keyboard, precision touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| Interfaces |
USB-C Headphone/microphone combo jack USB 3.0 |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes (microSD, microSDHC, microSDXC) |
| SOFTWARE Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| Operating System (OS) | Windows 10 Home 64-bit Edition |
|---|
| MISCELLANEOUS Acer Switch 5 (SW512-52) |
|---|
| Included Accessories | Power adapter, keyboard, Acer Active Pen |
|---|---|
| Integrated Options | Ambient light sensor, gyro sensor, electromagnetic compass |
| Security | Fingerprint reader |
| Features | Integrated stylus holder, LiquidLoop, built-in easel kickstand |
| Model Number | 383S |
Similar Laptops
Other Acer Laptops
Popular Comparisons with Acer Switch 5 (SW512-52) :