Other Variants:
Get the key specs, technical data, ratings and full review of Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
affordable price
flexible 2-in-1 design
compact and lightweight
decent battery life
touchscreen functionality
limited storage capacity
mediocre performance
low-resolution display
fewer port options
Total Rating
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| Product Type | Chromebook - flip design |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 29.6 cm x 20.6 cm x 1.995 cm |
| Weight | 1.2 kg |
| Colour | Pure silver |
| DISPLAY Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| Screen Size (Type) | 11.6" - AHVA |
|---|---|
| Touchscreen | Yes (multi-touch) |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 235 cd/m² |
| Features | Glare, CineCrystal, 25 ms response rate, Antimicrobial Corning Gorilla Glass |
| PROCESSOR Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| CPU | Intel Celeron N4000 / 1.1 GHz |
|---|---|
| Max Turbo Speed | 2.6 GHz |
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | 4 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| Features | Intel Burst Technology |
| MEMORY Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| RAM | 4 GB (provided memory is soldered) |
|---|---|
| RAM Type | LPDDR4 SDRAM |
| STORAGE Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 32 GB eMMC - Kingston |
|---|
| AUDIO & VIDEO Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel UHD Graphics 600 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Shared Video Memory (UMA) |
| Camera | Yes - HD |
| Camera Features | HDR (High Dynamic Range), 88° view |
| Sound | Stereo speakers, two microphones |
| Compliant Standards | High Definition Audio |
| COMMUNICATIONS Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac Wave 2, Bluetooth 5.0 |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel Wireless-AC 9560 - M.2 2230 |
| BATTERY Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| Technology | 3-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 38 Wh |
| Battery Life | Up to 10 hours |
| AC ADAPTER Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 45 Watt, 5 / 9 / 12 / 15 / 20 V |
| INPUT Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|---|
| Features | Multi-gesture touch pad, Acer FineTip keyboard |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| Interfaces |
2 x USB 3.1 Gen 1 2 x USB-C 3.1 Gen 1 (supports DisplayPort Alt Mode) (DC-In combo) Headphone/microphone combo jack |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes (microSD) |
| SOFTWARE Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| Operating System (OS) | Google Chrome OS |
|---|
| MISCELLANEOUS Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) |
|---|
| Included Accessories | USB-C power adapter |
|---|---|
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Features | MU-MIMO technology |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Manufacturer Warranty |
Limited warranty - 1 year - carry-in International travellers warranty - 1 year |
| Model Number | C39A |
Similar Laptops
Other Acer Laptops
Popular Comparisons with Acer Chromebook Spin 311 (CP311-2H) :