Get the key specs, technical data, ratings and full review of Acer Aspire E 14 (E5-473T) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 34.3 cm x 24.5 cm x 2.49 cm |
| Weight | 2.1 kg |
| Colour | Grey, black |
| DISPLAY Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| Screen Size (Type) | 14" |
|---|---|
| Touchscreen | Yes (multi-touch) |
| LCD Backlight Technology | LED backlight |
| Screen Resolution | 1366 x 768 (HD) |
| Widescreen | Yes |
| Image Aspect Ratio | 16:9 |
| Image Brightness | 200 cd/m² |
| Features | Glare, CineCrystal |
| PROCESSOR Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| CPU | Intel Core i3 (4th Gen) 4005U / 1.7 GHz |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | 3 MB |
| 64-bit Computing | Yes |
| MEMORY Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| RAM | 4 GB (1 x 4 GB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 16 GB |
| RAM Type | DDR3L SDRAM |
| Speed | 1600 MHz |
| Form Factor | SO-DIMM 204-pin |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 1 |
| STORAGE Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 1 TB HDD SATA / 5400 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (±R DL) / DVD-RAM - tray |
| AUDIO & VIDEO Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Intel HD Graphics 4400 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | Shared Video Memory (UMA) |
| Camera | Yes - 1280 x 720 |
| Camera Features | 720p HD movie recording |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Audio Features | Acer TrueHarmony technology |
| COMMUNICATIONS Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| Wireless | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1 |
|---|---|
| Wireless Controller | M.2 Card |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| BATTERY Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| Technology | 4-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Capacity (Size) | 2520 mAh |
| AC ADAPTER Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|---|
| Output | 45 Watt, 19 V |
| INPUT Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|---|
| Features | Multi-gesture touch pad, Acer FineTip keyboard, precision touchpad |
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| Interfaces |
HDMI VGA LAN USB 2.0 2 x USB 3.0 Headphone output |
|---|---|
| Memory Card Reader | Yes (SD Card) |
| SOFTWARE Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| Operating System (OS) | Windows 10 Home 64-bit Edition |
|---|
| MISCELLANEOUS Acer Aspire E 14 (E5-473T) |
|---|
| Included Accessories | Power adapter |
|---|---|
| Theft/Intrusion Protection | Security lock slot (cable lock sold separately) |
| Features | Administrator password, system password, hard drive password, wake on LAN, USB 3.0 port power off USB charging |
| Compliant Standards | ACPI 4.0 |
| Model Number | 37L0 |
Similar Laptops
Other Acer Laptops