Complete technical specifications, details, expert ratings and review of Acer Aspire 5672WLMib. Find out how your chosen laptop stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the laptop comparison feature.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 36.4 cm x 27.5 cm x 3.6 cm |
| Weight | 3 kg |
| DISPLAY Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| Screen Size (Type) | 15.4" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1280 x 800 (WXGA) |
| Widescreen | Yes |
| Features | CrystalBrite |
| PROCESSOR Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| CPU | Intel Core Duo T2300 / 1.66 GHz |
|---|---|
| Number of Cores | Dual-Core |
| Cache | L2 - 2 MB |
| Front Side Bus | 667 MHz |
| Chipset | Mobile Intel 945PM Express |
| Platform Technology | Intel Centrino Duo |
| Features | Enhanced SpeedStep technology, power-optimized processor system bus, Execute Disable Bit capability |
| MEMORY Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| RAM | 2 GB (2 x 512 MB) |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR2 SDRAM |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 120 GB HDD SATA 1.5Gb/s / 5400 rpm |
|---|---|
| Optical Drive | DVD±RW (+R double layer) / DVD-RAM fixed |
| AUDIO & VIDEO Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | PCI Express - ATI Mobility Radeon X1600 |
|---|---|
| Memory Allocation Technology | HyperMemory up to 512MB |
| Max Allocated RAM Size | 384 MB |
| Video Memory | 128 MB |
| Camera | Yes |
| Resolution | 1.3 Megapixel |
| Camera Features | 225 degree rotation |
| Image Sensor Type | CMOS |
| Sound | Stereo speakers, microphone |
| Compliant Standards | Sound Blaster Pro |
| Audio Features | High Definition Audio |
| COMMUNICATIONS Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| Wireless | 802.11a/b/g, Bluetooth 2.0 EDR |
|---|---|
| Wireless Controller | Intel PRO/Wireless 3945ABG |
| Network Interface | Gigabit Ethernet |
| Remote Management Protocol | DMI 2.0 |
| Features | Acer SignalUp |
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.92 |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| Technology | 8-cell Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Life | Up to 3.5 hours |
| AC ADAPTER Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| Input | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
|---|
| INPUT Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad, 4-way scroll button |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| Slots |
1 x PC Card (1 free) 2 x memory (0 free) 1 x ExpressCard/34 (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x infrared IrDA 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x display / video - S-video output 1 x display / video - DVI-Digital - 24+1 pin digital DVI 1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 1 x audio - SPDIF output/headphones 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x audio - line-In - mini-phone 3.5 mm |
| Memory Card Reader | 5 in 1 (SD Card, Memory Stick, Memory Stick PRO, MultiMediaCard, xD-Picture Card) |
| SOFTWARE Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Media Center Edition 2005 |
|---|---|
| Software Included | Adobe Acrobat Reader, Norton AntiVirus, Cyberlink PowerDVD, Acer Launch Manager, NTI CD-Maker, Acer GridVista, Acer Arcade, Acer Empowering Technology |
| MISCELLANEOUS Acer Aspire 5672WLMib |
|---|
| Features | Security lock slot (cable lock sold separately), administrator password, system password, wake on LAN |
|---|---|
| Compliant Standards | ACPI 2.0 |
| Manufacturer Warranty | Traveller warranty - 1 year |
Similar Laptops
Other Acer Laptops