Get the key specs, technical data, ratings and full review of Acer Aspire 1355LM_ATI all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best laptop a solid base with our comprehensive overview.
design and dimensions display processor memory storage audio & video communications battery ac adapter input connections & expansions software miscellaneous
| DESIGN AND DIMENSIONS Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| Product Type | Notebook |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 33.4 cm x 28.7 cm x 4.9 cm |
| Weight | 3.7 kg |
| DISPLAY Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| Screen Size (Type) | 15" |
|---|---|
| Screen Resolution | 1024 x 768 (XGA) |
| Widescreen | No |
| PROCESSOR Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| CPU | AMD Athlon XP-M 2600+ / 2 GHz |
|---|---|
| Cache | L2 - 512 KB |
| Chipset | VIA ProSavage KN400 |
| MEMORY Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| RAM | 512 MB |
|---|---|
| Max RAM Supported | 2 GB |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Speed | 333 MHz / PC2700 |
| Rated Speed | 333 MHz |
| Slots Qty | 2 |
| Empty Slots | 0 |
| STORAGE Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| Main Storage Size (HDD/SSD) | 40 GB HDD |
|---|---|
| Optical Drive | DVD-RW fixed |
| AUDIO & VIDEO Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | AGP 8x - ATI Mobility Radeon 9200 |
|---|---|
| Video Memory | 64 MB |
| Sound | Stereo speakers |
| Compliant Standards | DirectSound |
| COMMUNICATIONS Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| Network Interface | 10/100 Ethernet |
|---|
| MODEM |
|---|
| Protocols & Specifications | ITU V.90 |
|---|---|
| Max Transfer Rate | 56 Kbps |
| BATTERY Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Life | Up to 2.5 hours |
| AC ADAPTER Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| Output | 90 Watt |
|---|
| INPUT Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| Type | Keyboard, touchpad |
|---|
| CONNECTIONS & EXPANSIONS Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| Slots |
2 x memory (0 free) 1 x CardBus (1 free) |
|---|---|
| Interfaces |
1 x IEEE 1394 (FireWire) 1 x display / video - S-video output 4 x USB 2.0 4 pin USB Type A 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 1 x modem - phone line - RJ-11 1 x parallel - IEEE 1284 (EPP/ECP) - 25 pin D-Sub (DB-25) 1 x display / video - VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x microphone - input - mini-phone 3.5 mm 1 x headphones - output - mini-phone stereo 3.5 mm 1 x infrared IrDA |
| SOFTWARE Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| Operating System (OS) | Microsoft Windows XP Home Edition |
|---|---|
| Software Included | Adobe Acrobat Reader, Norton AntiVirus, Cyberlink PowerDVD, Acer System Recovery, Acer Launch Manager, NTI CD-Maker, Microsoft Works 7.0 |
| MISCELLANEOUS Acer Aspire 1355LM_ATI |
|---|
| Features | System password |
|---|---|
| Manufacturer Warranty | Limited warranty - parts and labour - 1 year - carry-in |
Similar Laptops
Other Acer Laptops