Get the key specs, technical data, ratings and full review of Suunto 5 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best smartwatch a solid base with our comprehensive overview.
general features connectivity display input device case band battery miscellaneous
| GENERAL Suunto 5 |
|---|
| Product Type | Sport watch |
|---|---|
| Wearing Style | Watch style |
| Width | 46 mm |
| Height | 46 mm |
| Depth | 14.6 mm |
| Weight | 66 g |
| Body Material | Stainless steel, fibreglass-reinforced polycarbonate |
| Protection | Water-resistant |
| Clock Display | Yes |
| FEATURES Suunto 5 |
|---|
| Sensors | Accelerometer, optical heart sensor |
|---|---|
| Tracking Data | Distance, time, speed, calories burned, activity, sleep activity, heart rate, steps taken, stress level |
| Goal Setting | Yes |
| Notifications | Incoming calls |
| Vibrating Alert | Yes |
| Feedback Type | Vibration alert |
| Navigation (GPS) | GPS/GLONASS/Galileo/QZSS receiver |
| Keypad Lock | Yes |
| CONNECTIVITY Suunto 5 |
|---|
| Wireless Interface | Bluetooth |
|---|
| DISPLAY Suunto 5 |
|---|
| Type | LCD - colour |
|---|---|
| Resolution | 218 x 218 pixels |
| INPUT DEVICE Suunto 5 |
|---|
| Type | Touch buttons |
|---|
| CASE Suunto 5 |
|---|
| Case Size | 46 mm |
|---|---|
| Case Shape | Round |
| Bezel | Stainless steel |
| Case Details | Steel |
| BAND Suunto 5 |
|---|
| Band Type | Strap |
|---|---|
| Band Width | 22 mm |
| Fits Wrist with Circumference | 130-210 mm |
| Clasp Type | Buckle |
| Band Material | Silicone |
| Band Colour | Black |
| BATTERY Suunto 5 |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Life | 7 day(s) |
| Battery Life Details | Training mode/GPS on - up to 20 hour(s) |
| Standby Time | 14 days |
| MISCELLANEOUS Suunto 5 |
|---|
| Included Accessories | USB cable, 2 additional loops |
|---|---|
| Max Depth of Water Resistance | 50 m |
| Max Operating Temperature | 50 °C |
| Min Operating Temperature | -10 °C |
| Warranty | 2-year warranty |
Similar Smartwatches
Other Suunto Smartwatches
Popular Comparisons with Suunto 5 :