Get the key specs, technical data, ratings and full review of Samsung Gear 2 Neo all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best smartwatch a solid base with our comprehensive overview.
general features cellular connectivity display input device storage ram cpu battery miscellaneous
| GENERAL Samsung Gear 2 Neo |
|---|
| Product Type | Smart watch |
|---|---|
| Operating System | Tizen OS |
| Audio Output | Speaker |
| Width | 37.9 mm |
| Height | 58.8 mm |
| Depth | 10 mm |
| Weight | 55 g |
| Protection | Dustproof, waterproof |
| Colours | Charcoal black | Mocha grey | Wild orange |
| Designed For | Samsung Galaxy Grand 2, K zoom, Mega, Note 10.1 (2014 Edition), Note 3, Note 3 Neo, Note II, NotePRO, S III, S4, S4 Active, S4 Mini, S4 Zoom, S5, TabPRO |
| FEATURES Samsung Gear 2 Neo |
|---|
| Sensors | Accelerometer, pedometer, gyro sensor, heart rate |
|---|---|
| Tracking Data | Distance, speed, calories burned, heart rate, steps taken |
| Features | Call handling, Smart Relay, infrared remote control, wallpapers support, themes support |
| Notifications | Missed calls |
| Digital Player | MPEG-4, H.264, H.263, 3GP MP3, AAC, Ogg Vorbis, AMR, M4A, OGG |
| CELLULAR Samsung Gear 2 Neo |
|---|
| Messaging Services | Google Hangouts, SMS |
|---|---|
| Supported Mobile Messaging Services | SMS |
| CONNECTIVITY Samsung Gear 2 Neo |
|---|
| Wireless Interface | Bluetooth 4.0 |
|---|---|
| Bluetooth Profiles | Hands-Free Profile (HFP), Advanced Audio Distribution Profile (A2DP), Audio/Video Remote Control Profile (AVRCP) |
| DISPLAY Samsung Gear 2 Neo |
|---|
| Type | Super AMOLED - colour |
|---|---|
| Resolution | 320 x 320 pixels |
| Screen Size | 1.63" |
| INPUT DEVICE Samsung Gear 2 Neo |
|---|
| Type | Touch sensitive screen |
|---|
| STORAGE Samsung Gear 2 Neo |
|---|
| Storage Capacity | 4 GB |
|---|
| RAM Samsung Gear 2 Neo |
|---|
| RAM Size | 512 MB |
|---|
| CPU Samsung Gear 2 Neo |
|---|
| Clock Speed | 1 GHz |
|---|
| BATTERY Samsung Gear 2 Neo |
|---|
| Technology | Lithium Ion |
|---|---|
| Capacity | 300 mAh |
| Battery Life | 144 hours |
| MISCELLANEOUS Samsung Gear 2 Neo |
|---|
| Preloaded Software | Clock, Stopwatch, Contacts, Schedule, Voice Memo, Gallery, Weather, S Voice, Timer, Samsung ChatON, Samsung WatchON, S Health, Find my device, Countdown timer, Gear Manager |
|---|---|
| Compliant Standards | IEC 60529 IP67 |
Similar Smartwatches
Other Samsung Smartwatches
Popular Comparisons with Samsung Gear 2 Neo :