Get the key specs, technical data, ratings and full review of Huawei Watch D all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best smartwatch a solid base with our comprehensive overview.
general features connectivity display input device case band battery miscellaneous
| GENERAL Huawei Watch D |
|---|
| Product Type | Smart watch |
|---|---|
| Supported Host Device OS | Android 6.0 (Marshmallow) or later, iOS 12 or later, HarmonyOS 2 or later |
| Wearing Style | Watch style |
| Width | 38 mm |
| Height | 51 mm |
| Depth | 13.6 mm |
| Weight | 40.9 g |
| Body Material | Aluminium |
| Protection | Dustproof, water-resistant |
| Colours | Graphite black |
| Clock Display | Yes |
| FEATURES Huawei Watch D |
|---|
| Sensors | Accelerometer, ambient light sensor, hall sensor, pressure sensor, temperature, optical heart sensor, ECG sensor, gyroscope |
|---|---|
| Tracking Data | Distance, time, speed, calories burned, activity, heart rate, steps taken, skin temperature, blood pressure, ECG |
| Modes | 70+ sports modes |
| Goal Setting | Yes |
| Features | ECG accurate heart rate, voice control, music playback control, HUAWEI TruSeen 5.0+ |
| Notifications | SMS, Email, social apps |
| Vibrating Alert | Yes |
| Feedback Type | Audio alert, vibration alert, visual interface, voice (intelligent assistant) |
| Navigation (GPS) | GPS receiver |
| CONNECTIVITY Huawei Watch D |
|---|
| Wireless Interface | NFC, Bluetooth 5.1 |
|---|
| DISPLAY Huawei Watch D |
|---|
| Type | AMOLED - colour |
|---|---|
| Resolution | 456 x 280 pixels |
| Screen Size | 1.64" |
| Pixel Density | 326 ppi |
| Screen Protection | 2.5D curved glass |
| INPUT DEVICE Huawei Watch D |
|---|
| Type | Touch sensitive screen, side button |
|---|
| CASE Huawei Watch D |
|---|
| Case Shape | Rectangular |
|---|---|
| Case Details | Aluminum |
| BAND Huawei Watch D |
|---|
| Band Type | Strap |
|---|---|
| Band Size | L |
| Band Width | 30 mm |
| Fits Wrist with Circumference | 161-200 mm |
| Changeable | Yes |
| Band Material | Fluoroelastomer |
| Band Colour | Black |
| BATTERY Huawei Watch D |
|---|
| Battery Life | 7 day(s) |
|---|---|
| Battery Life Details | Typical usage - up to 7 days |
| Wireless Charging | Yes |
| MISCELLANEOUS Huawei Watch D |
|---|
| Included Accessories | Charging cradle, wristband (130 - 160 mm), M-sized airbag, L-sized and M-sized airbag clothing, wrist circumference ruler |
|---|---|
| Compliant Standards | IP68 |
| Max Operating Temperature | 40 °C |
| Min Operating Temperature | 5 °C |
Similar Smartwatches
Other Huawei Smartwatches
Popular Comparisons with Huawei Watch D :