Get the key specs, technical data, ratings and full review of Huawei Watch 2 Sports all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best smartwatch a solid base with our comprehensive overview.
general features cellular connectivity display input device case band storage ram cpu battery miscellaneous
| GENERAL Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| Product Type | Smart watch |
|---|---|
| Operating System | Android Wear 2.0 |
| Supported Host Device OS | Android 4.3 (Jelly Bean) or later, iOS 8.2 or later |
| Wearing Style | Watch style |
| Audio Input | Microphone |
| Audio Output | Speaker |
| Width | 45 mm |
| Height | 48.9 mm |
| Depth | 12.6 mm |
| Weight | 40 g |
| Body Material | Plastic |
| Protection | Dustproof, waterproof |
| Clock Display | Yes |
| FEATURES Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| Sensors | Ambient light sensor, 3-axis gyro sensor, barometer, capacitive sensor, 3-axis magnetometer, 3-axis accelerometer |
|---|---|
| Tracking Data | Distance, time, speed, calories burned, activity, heart rate, steps taken |
| Features | Music remote handling, call alerts |
| Notifications | SMS, Email |
| Vibrating Alert | Yes |
| Feedback Type | Audio alert, vibration alert, visual interface |
| CELLULAR Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| Technology | WCDMA (UMTS) / GSM |
|---|---|
| Mobile Broadband Generation | 4G |
| CONNECTIVITY Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| Wireless Interface | IEEE 802.11b/g/n, NFC, Bluetooth 4.1 EDR |
|---|
| DISPLAY Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| Type | AMOLED - colour |
|---|---|
| Resolution | 390 x 390 pixels |
| Screen Size | 1.2" |
| Aspect Ratio | Full circle |
| Pixel Density | 326 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass (scratch resistant glass) |
| INPUT DEVICE Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| Type | Touch sensitive screen |
|---|
| CASE Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| Case Size | 45 mm |
|---|---|
| Case Details | Black carbon | Concrete grey |
| BAND Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| Band Type | Sport band |
|---|---|
| Band Width | 20 mm |
| Fits Wrist with Circumference | 140-210 mm |
| Band Material | Rubber |
| STORAGE Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| Storage Capacity | 4 GB |
|---|
| RAM Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| RAM Size | 768 MB |
|---|
| CPU Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| Manufacturer | Qualcomm |
|---|---|
| CPU Type | Snapdragon Wear 2100 |
| Clock Speed | 1.1 GHz |
| BATTERY Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| Capacity | 420 mAh |
|---|---|
| Battery Life | 2 day(s) |
| Recharge Time | 100 min |
| MISCELLANEOUS Huawei Watch 2 Sports |
|---|
| Included Accessories | Power adapter, charging cradle |
|---|---|
| Preloaded Software | Google Assistant |
| Compliant Standards | IP68 |
| Max Depth of Water Resistance | 1.5 m |
| Max Operating Temperature | 35 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
Similar Smartwatches
Other Huawei Smartwatches
Popular Comparisons with Huawei Watch 2 Sports :