Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of ZOTAC GeForce GTX 460 (2 GB). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements video output miscellaneous
| GENERAL ZOTAC GeForce GTX 460 (2 GB) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 460 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) HDMI DisplayPort VGA - with adapter |
| API Supported | DirectX 11, OpenGL 4.0 |
| Features | Nvidia GeForce 3D Vision Ready, NVIDIA Unified Driver Architecture (UDA), Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, Nvidia 2-way SLI ready, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Depth | 21 cm |
| PERFORMANCE ZOTAC GeForce GTX 460 (2 GB) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 710 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) ZOTAC GeForce GTX 460 (2 GB) |
|---|
| RAM Memory Size | 2 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 3.6 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS ZOTAC GeForce GTX 460 (2 GB) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows Vista / XP / 7 |
|---|---|
| Required Power Supply | 450 W |
| VIDEO OUTPUT ZOTAC GeForce GTX 460 (2 GB) |
|---|
| Supported Display Graphics | HDTV (1920x1080), HD (1280 x 720), 2560x1600 |
|---|
| MISCELLANEOUS ZOTAC GeForce GTX 460 (2 GB) |
|---|
| Included Accessories | 2 x 6 pin power cables |
|---|---|
| Cables Included | 1 x DVI-VGA adapter |
| Software Included | Drivers & Utilities, ZOTAC Boost Premium, Prince of Persia: The Forgotten Sands |
Similar GPUs
Other ZOTAC GPUs