Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of XFX GeForce GTX 260 (621 MHz). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL XFX GeForce GTX 260 (621 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GTX 260 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / VGA: 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) 2 x VGA - with adapter HDTV-out |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, Nvidia HybridPower Technology, Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 3.8 cm |
|---|---|
| Width | 11.2 cm |
| Depth | 26.7 cm |
| PERFORMANCE XFX GeForce GTX 260 (621 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 621 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) XFX GeForce GTX 260 (621 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 896 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2 GHz |
| Bus Width | 448-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS XFX GeForce GTX 260 (621 MHz) |
|---|
| OS Required | UNIX, Linux, Microsoft Windows 98/ME/2000/XP, Microsoft Windows Vista |
|---|---|
| System Requirements Details | Pentium 4 HDD 100 MB |
| Required Power Supply | 500 W |
| Additional Requirements | CD-ROM, two additional power connectors, PCIe slot |
| MISCELLANEOUS XFX GeForce GTX 260 (621 MHz) |
|---|
| Cables Included |
2 x DVI-VGA adapter 1 x S-Video cable 1 x S-Video - HDTV cable |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Far Cry2 |
| Compliant Standards | RoHS |
Similar GPUs
Other XFX GPUs