Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of XFX GeForce FX 5700 Ultra (128 MB / 128 MB (max)). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general memory (ram) system requirements video input video output miscellaneous
| GENERAL XFX GeForce FX 5700 Ultra (128 MB / 128 MB (max)) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | AGP 8x |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce FX 5700 Ultra |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces | 2 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 1.4 |
| MEMORY (RAM) XFX GeForce FX 5700 Ultra (128 MB / 128 MB (max)) |
|---|
| RAM Memory Size | 128 MB / 128 MB (max) |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 900 MHz |
| SYSTEM REQUIREMENTS XFX GeForce FX 5700 Ultra (128 MB / 128 MB (max)) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows 95, Microsoft Windows 98, Microsoft Windows NT 4.0, Linux, Microsoft Windows 2000, Microsoft Windows Millennium Edition, Microsoft Windows XP |
|---|---|
| System Requirements Details | Celeron RAM 128 MB |
| Required Power Supply | 300 W |
| Additional Requirements | CD-ROM |
| VIDEO INPUT XFX GeForce FX 5700 Ultra (128 MB / 128 MB (max)) |
|---|
| Type | Video in |
|---|
| VIDEO OUTPUT XFX GeForce FX 5700 Ultra (128 MB / 128 MB (max)) |
|---|
| Supported Display Graphics | XGA (1024x768), UXGA (1600x1200), QXGA (2048x1536) |
|---|
| MISCELLANEOUS XFX GeForce FX 5700 Ultra (128 MB / 128 MB (max)) |
|---|
| Cables Included | 1 x DVI-VGA adapter |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
Similar GPUs
Other XFX GPUs