Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of XFX GeForce 8800 GT. Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
| GENERAL XFX GeForce 8800 GT |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 8800 GT |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 1 x HDTV output |
| API Supported | OpenGL 2.0, DirectX 10 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology, HDCP |
| PERFORMANCE XFX GeForce 8800 GT |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 625 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) XFX GeForce 8800 GT |
|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
|---|---|
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.8 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| MISCELLANEOUS XFX GeForce 8800 GT |
|---|
| Compliant Standards | RoHS |
|---|
Similar GPUs
Other XFX GPUs