Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of XFX GeForce 7100 GS (128 MB). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL XFX GeForce 7100 GS (128 MB) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 7100 GS |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 at 85 Hz |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x TV-out |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 2.0 |
| PERFORMANCE XFX GeForce 7100 GS (128 MB) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 350 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) XFX GeForce 7100 GS (128 MB) |
|---|
| RAM Memory Size | 128 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Max. Allocated RAM Size | 512 MB |
| Memory Allocation Technology | TurboCache supporting 512MB |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 533 MHz |
| Bus Width | 64-bit |
| MISCELLANEOUS XFX GeForce 7100 GS (128 MB) |
|---|
| Compliant Standards | RoHS |
|---|
Similar GPUs
Other XFX GPUs