Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of XFX GeForce 6800 Ultra (AGP 8x) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL XFX GeForce 6800 Ultra (AGP 8x) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | AGP 8x |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 6800 Ultra |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 at 85 Hz |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x TV-out 2 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (with adapter) |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 1.5 |
| MEMORY (RAM) XFX GeForce 6800 Ultra (AGP 8x) |
|---|
| RAM Memory Size | 256 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.1 GHz |
| SYSTEM REQUIREMENTS XFX GeForce 6800 Ultra (AGP 8x) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows 95, Microsoft Windows 98, Microsoft Windows NT 4.0, Linux, Microsoft Windows 2000, Microsoft Windows Millennium Edition, Microsoft Windows XP |
|---|---|
| Required Power Supply | 350 W |
| Additional Requirements | CD-ROM |
| MISCELLANEOUS XFX GeForce 6800 Ultra (AGP 8x) |
|---|
| Cables Included | 2 x DVI-VGA adapter |
|---|
Similar GPUs
Other XFX GPUs