Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of XFX GeForce 6600 GT (256 MB, 500 MHz). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
| GENERAL XFX GeForce 6600 GT (256 MB, 500 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 6600 GT |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 at 85 Hz |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x HDTV output |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 2.0 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology |
| PERFORMANCE XFX GeForce 6600 GT (256 MB, 500 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 500 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) XFX GeForce 6600 GT (256 MB, 500 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 256 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 900 MHz |
| Bus Width | 128-bit |
| VIDEO OUTPUT XFX GeForce 6600 GT (256 MB, 500 MHz) |
|---|
| Colours Max. Resolution (external) | 32-bit colour |
|---|
Similar GPUs
Other XFX GPUs