Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of XFX GeForce 6200 (64 MB) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL XFX GeForce 6200 (64 MB) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 6200 |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 at 85 Hz |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (with adapter) 1 x TV-out |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 2.0 |
| MEMORY (RAM) XFX GeForce 6200 (64 MB) |
|---|
| RAM Memory Size | 64 MB |
|---|---|
| RAM Technology | Local TurboCache |
| Memory Allocation Technology | TurboCache supporting 256MB |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 275 MHz |
| Bus Width | 128-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS XFX GeForce 6200 (64 MB) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows 2000 / XP |
|---|---|
| System Requirements Details | Windows 2000/XP RAM 512 MB |
| MISCELLANEOUS XFX GeForce 6200 (64 MB) |
|---|
| Cables Included | 1 x DVI-VGA adapter |
|---|
Similar GPUs
Other XFX GPUs