Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of VisionTek Radeon HD 5450 (1 GB). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
| GENERAL VisionTek Radeon HD 5450 (1 GB) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.1 x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon HD 5450 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| Interfaces |
DVI-D (dual link) HDMI VGA |
| API Supported | DirectX 11, OpenCL, OpenGL 3.2, DirectCompute 11 |
| Features | ATI Stream technology, High dynamic-range (HDR) rendering, Avivo HD Technology, ATI PowerPlay technology, Video Transcoding (AVT), AMD CrossFireX Technology, Dolby True HD support, DTS-HD Master Audio support, AMD Unified Video Decoder (UVD) 2 |
| MEMORY (RAM) VisionTek Radeon HD 5450 (1 GB) |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| SYSTEM REQUIREMENTS VisionTek Radeon HD 5450 (1 GB) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows Vista / XP / 7 |
|---|---|
| Min. RAM Size | 1 GB |
| Required Power Supply | 350 W |
| Additional Requirements | CD-ROM, PCIe slot |
| MISCELLANEOUS VisionTek Radeon HD 5450 (1 GB) |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty - lifetime |
Similar GPUs
Other VisionTek GPUs