Complete technical specifications, details, benchmarks and review of SPARKLE SX98GP1024D3-NM. Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
| GENERAL SPARKLE SX98GP1024D3-NM |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9800 GTX+ |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I HDMI HDTV-out |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Nvidia PureVideo HD technology |
| PERFORMANCE SPARKLE SX98GP1024D3-NM |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 738 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) SPARKLE SX98GP1024D3-NM |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2.2 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
Similar GPUs
Other SPARKLE GPUs