Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Sapphire VAPOR-X HD 4890 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Sapphire VAPOR-X HD 4890 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon HD 4890 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / HDMI: 1920 x 1080p |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) VGA HDMI DisplayPort DVI-D (dual link) - with adapter VGA - with adapter |
| API Supported | OpenGL 2.0, DirectX 10.1 |
| Features | ATI Stream technology, Vapor-X cooling system, Dual Slot Fan Cooler, Sapphire Black Diamond Choke, Avivo HD Technology, ATI CrossFireX Technology, ATI PowerPlay technology, solid aluminum capacitors |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Width | 3.7 cm |
| Depth | 24.2 cm |
| PERFORMANCE Sapphire VAPOR-X HD 4890 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 870 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Sapphire VAPOR-X HD 4890 |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.05 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Sapphire VAPOR-X HD 4890 |
|---|
| System Requirements Details | RAM 1 GB |
|---|---|
| Required Power Supply | 500 W |
| Additional Requirements | CD-ROM, two additional power connectors, adjacent PCI slot |
| MISCELLANEOUS Sapphire VAPOR-X HD 4890 |
|---|
| Included Accessories | CrossFire bridge, 2 x Molex to PCIe power adapter |
|---|---|
| Cables Included |
1 x HDMI-DVI adapter 1 x DVI-VGA adapter |
| Compliant Standards | RoHS |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
Similar GPUs
Other Sapphire GPUs