Other Variants::
Complete technical specifications, details, benchmarks and review of Sapphire RADEON HD 2400PRO (PCI Express 2.0 x16). Find out how your chosen graphics card stacks up against the competition and whether it's the one that best meets your expectations with the GPU comparison feature.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Sapphire RADEON HD 2400PRO (PCI Express 2.0 x16) |
|---|
| Product Type | Graphics card - low profile |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon HD 2400PRO |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x HDMI - 19 pin HDMI Type A 1 x HDTV output |
| API Supported | DirectX 10 |
| Features | Avivo HD Technology |
| PERFORMANCE Sapphire RADEON HD 2400PRO (PCI Express 2.0 x16) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 525 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Sapphire RADEON HD 2400PRO (PCI Express 2.0 x16) |
|---|
| RAM Memory Size | 256 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1 GHz |
| Bus Width | 64-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Sapphire RADEON HD 2400PRO (PCI Express 2.0 x16) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows XP, Microsoft Windows XP 64-bit Edition, Microsoft Windows XP Media Center Edition 2005, Microsoft Windows Vista |
|---|
| MISCELLANEOUS Sapphire RADEON HD 2400PRO (PCI Express 2.0 x16) |
|---|
| Included Accessories | Low-profile bracket |
|---|---|
| Compliant Standards | RoHS |
| Service & Support | Limited warranty - 2 years |
Similar GPUs
Other Sapphire GPUs