Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Sapphire RADEON 9800 Atlantis Pro (128 MB / 128 MB (max)) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements video output miscellaneous
| GENERAL Sapphire RADEON 9800 Atlantis Pro (128 MB / 128 MB (max)) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | AGP 8x |
| Graphics Engine | ATI Radeon 9800 PRO |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x S-video output 1 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) (with adapter) 1 x composite video output - RCA (on supplied cable) |
| API Supported | OpenGL, DirectX |
| PERFORMANCE Sapphire RADEON 9800 Atlantis Pro (128 MB / 128 MB (max)) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 380 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Sapphire RADEON 9800 Atlantis Pro (128 MB / 128 MB (max)) |
|---|
| RAM Memory Size | 128 MB / 128 MB (max) |
|---|---|
| RAM Technology | DDR SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 680 MHz |
| SYSTEM REQUIREMENTS Sapphire RADEON 9800 Atlantis Pro (128 MB / 128 MB (max)) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows Millennium Edition, Microsoft Windows 2000 / XP |
|---|---|
| Min. Processor Type | Pentium II |
| Min. RAM Size | 128 MB |
| Additional Requirements | CD-ROM |
| VIDEO OUTPUT Sapphire RADEON 9800 Atlantis Pro (128 MB / 128 MB (max)) |
|---|
| Colours Max. Resolution (external) | 32-bit colour |
|---|---|
| Supported Display Graphics | VGA (640x480), XGA (1024x768), SVGA (800x600), SXGA (1280x1024), UXGA (1600x1200), QXGA (2048x1536), 1152x864, WUXGA (1920 x 1200), 1920x1440, 1920x1080 |
| MISCELLANEOUS Sapphire RADEON 9800 Atlantis Pro (128 MB / 128 MB (max)) |
|---|
| Cables Included |
1 x DVI-VGA adapter 1 x video cable |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
Similar GPUs
Other Sapphire GPUs