Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of PowerColor Radeon HD 6950 PCS+ all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL PowerColor Radeon HD 6950 PCS+ |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.1 x16 |
| Graphics Engine | AMD Radeon HD 6950 |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Max. Resolution Details | DVI: 2560 x 1600 / DisplayPort: 2560 x 1600 / HDMI: 1920 x 1200 / VGA: 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 4 |
| Interfaces |
DVI-I (dual link) DVI-D (Single-Link) HDMI 2 x Mini DisplayPort VGA - with adapter |
| API Supported | DirectX 11, DirectCompute 11, OpenGL 4.1, OpenCL 1.1 |
| Features | Integrated 7.1 channel HD Audio controller, High dynamic-range (HDR) rendering, AMD Eyefinity Technology, AMD HD3D Technology, AMD Accelerated Parallel Processing (APP) Technology, AMD Eyespeed, AMD PowerPlay technology, AMD CrossFireX Technology, AMD Eye-Definition, AMD PowerTune technology, fan-cooled heatsink, AMD Unified Video Decoder (UVD) 3, AMD Stream technology, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.1 cm |
|---|---|
| Width | 3.8 cm |
| Depth | 27.5 cm |
| PERFORMANCE PowerColor Radeon HD 6950 PCS+ |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 850 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) PowerColor Radeon HD 6950 PCS+ |
|---|
| RAM Memory Size | 2 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.3 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS PowerColor Radeon HD 6950 PCS+ |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows Vista / XP / 7 |
|---|---|
| Required Power Supply | 500 W |
| Additional Requirements | CD-ROM, adjacent PCI slot, two 6-pin power connectors |
| MISCELLANEOUS PowerColor Radeon HD 6950 PCS+ |
|---|
| Cables Included | 1 x DVI-VGA adapter |
|---|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, DiRT 3 coupon |
Similar GPUs
Other Powercolor GPUs