Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Point of View GeForce GT520 all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
| GENERAL Point of View GeForce GT520 |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GT 520 |
| Interfaces |
DVI HDMI VGA |
| Features | Fan-cooled heatsink |
| PERFORMANCE Point of View GeForce GT520 |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 810 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Point of View GeForce GT520 |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1.066 GHz |
| Bus Width | 64-bit |
Similar GPUs
Other Point of View GPUs