Other Variants::
Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of Point of View GeForce 8800 GT (650 MHz) all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Point of View GeForce 8800 GT (650 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 8800 GT |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
2 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x HDTV output |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 2.0, DirectX 10 |
| Features | Nvidia SLI Multi-GPU Technology |
| PERFORMANCE Point of View GeForce 8800 GT (650 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 650 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Point of View GeForce 8800 GT (650 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Point of View GeForce 8800 GT (650 MHz) |
|---|
| OS Required | Linux, Microsoft Windows 2000 / XP, Microsoft Windows Vista |
|---|---|
| System Requirements Details | Celeron RAM 64 MB |
| Additional Requirements | CD-ROM |
| MISCELLANEOUS Point of View GeForce 8800 GT (650 MHz) |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
|---|---|
| Compliant Standards | WHQL |
Similar GPUs
Other Point of View GPUs