Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of Point of View GeForce 6600 GT (256 MB). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
| GENERAL Point of View GeForce 6600 GT (256 MB) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 6600 GT |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x DVI-I |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 1.5 |
| PERFORMANCE Point of View GeForce 6600 GT (256 MB) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 500 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Point of View GeForce 6600 GT (256 MB) |
|---|
| RAM Memory Size | 256 MB |
|---|---|
| Effective Clock Speed (Frequency) | 1 GHz |
| Bus Width | 128-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Point of View GeForce 6600 GT (256 MB) |
|---|
| OS Required | Linux, Microsoft Windows 2000, Microsoft Windows NT 4.0 SP6, Microsoft Windows 95/98/ME/XP |
|---|---|
| Additional Requirements | CD-ROM |
Similar GPUs
Other Point of View GPUs