A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of PNY XLR8TX OVERCLOCKED. Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL PNY XLR8TX OVERCLOCKED |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce 9800 GTX |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 1 x HDTV output |
| API Supported | DirectX 10, OpenGL 2.1 |
| Features | Nvidia HybridPower Technology, Nvidia 3-way SLI ready, Nvidia PureVideo HD technology, HDCP |
| PERFORMANCE PNY XLR8TX OVERCLOCKED |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 725 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) PNY XLR8TX OVERCLOCKED |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 2.32 GHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS PNY XLR8TX OVERCLOCKED |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows Vista / 2000 / XP |
|---|---|
| System Requirements Details | Pentium 4 RAM 128 MB - HDD 50 MB |
| Required Power Supply | 450 W |
| Additional Requirements | CD-ROM, VGA monitor, two additional power connectors |
| MISCELLANEOUS PNY XLR8TX OVERCLOCKED |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
|---|---|
| Service & Support | Limited warranty - 3 years |
Similar GPUs
Other PNY GPUs