Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of Palit GeForce GT 240 (1 GB, 550 MHz). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL Palit GeForce GT 240 (1 GB, 550 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 2.0 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GT 240 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
VGA DVI-I (dual link) |
| API Supported | OpenGL 3.2, DirectCompute, DirectX 10.1 |
| Features | Nvidia GeForce 3D Vision Ready, NVIDIA Unified Driver Architecture (UDA), Nvidia CUDA technology, Nvidia PureVideo HD technology, Nvidia PhysX-Ready, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 8.7 cm |
|---|---|
| Depth | 15.5 cm |
| PERFORMANCE Palit GeForce GT 240 (1 GB, 550 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 550 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) Palit GeForce GT 240 (1 GB, 550 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 1 GB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 128-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS Palit GeForce GT 240 (1 GB, 550 MHz) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows XP, Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Vista |
|---|---|
| Required Power Supply | 300 W |
| MISCELLANEOUS Palit GeForce GT 240 (1 GB, 550 MHz) |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities |
|---|---|
| Power Consumption Operational | 62 Watt |
| Compliant Standards | FCC |
Similar GPUs
Other Palit GPUs