Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of NVIDIA Quadro M6000 (1026 MHz). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL NVIDIA Quadro M6000 (1026 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express 3.0 x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA Quadro M6000 |
| Max. Resolution | 4096 x 2160 at 60 Hz |
| Max. Resolution Details | VGA 2048 x 1536 / DVI(Single-Link) 1920 x 1200 / DVI(Dual-Link) 2560 x 1600 / DisplayPort: 4096 x 2160 / HDMI: 4096 x 3112 |
| Max. Monitors Supported | 4 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
4 x DisplayPort DVI-I (dual link) |
| API Supported | OpenCL, DirectCompute 5.0, OpenGL 4.4, DirectX 12 |
| Features | Nvidia nVIEW Multi-Display Technology, Nvidia Quad SLI technology, Nvidia CUDA technology, Nvidia 3D Vision technology, NVIDIA Mosaic, Shader Model 5.0, Quadro Sync, Multi-Stream Technology, High Bit Rate 2, Maxwell architecture, HDCP |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 11.23 cm |
|---|---|
| Depth | 26.67 cm |
| Weight | 1.03 kg |
| PERFORMANCE NVIDIA Quadro M6000 (1026 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 1026 MHz |
|---|---|
| CUDA Cores | 3072 |
| MEMORY (RAM) NVIDIA Quadro M6000 (1026 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 12 GB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR5 SDRAM |
| Bus Width | 384-bit |
| Bandwidth | 317 GBps |
| SYSTEM REQUIREMENTS NVIDIA Quadro M6000 (1026 MHz) |
|---|
| OS Required | Linux, Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 |
|---|
| MISCELLANEOUS NVIDIA Quadro M6000 (1026 MHz) |
|---|
| Power Consumption Operational | 250 Watt |
|---|---|
| Service & Support |
Limited warranty - 1 year Technical support - phone consulting |
Similar GPUs
Other NVIDIA GPUs