Other Variants::
A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of NVIDIA NVS 300 (512 MB, PCI Express x16, 520 MHz). Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general performance memory (ram) system requirements video output miscellaneous
| GENERAL NVIDIA NVS 300 (512 MB, PCI Express x16, 520 MHz) |
|---|
| Product Type | Graphics card - low profile - fanless |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | NVIDIA GeForce GT 218 |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 at 75 Hz |
| Max. Resolution Details | DVI: 1920 x 1200 / VGA: 2048 x 1536 |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 2 x 400 MHz |
| Interfaces | 2 x VGA (DMS-59) - with adapter |
| API Supported | DirectCompute, DirectX 10.1, OpenGL 3.3 |
| Features | Nvidia nVIEW Multi-Display Technology, fanless heatsink, Nvidia CUDA technology, UEFI BIOS |
| DIMENSIONS |
|---|
| Height | 6.57 cm |
|---|---|
| Depth | 14.48 cm |
| PERFORMANCE NVIDIA NVS 300 (512 MB, PCI Express x16, 520 MHz) |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 520 MHz |
|---|---|
| CUDA Cores | 16 |
| MEMORY (RAM) NVIDIA NVS 300 (512 MB, PCI Express x16, 520 MHz) |
|---|
| RAM Memory Size | 512 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 790 MHz |
| Bus Width | 64-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS NVIDIA NVS 300 (512 MB, PCI Express x16, 520 MHz) |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows XP Professional, Microsoft Windows 7 Home Premium, Microsoft Windows 7 Home Basic, Microsoft Windows 7 Professional 64-bit Edition, Microsoft Windows 7 Ultimate 64-bit Edition, Microsoft Windows Vista Business (32/64 bits), Windows 8, Microsoft Windows 7 Professional 32-bit, Microsoft Windows Vista Home Basic 32-bit Edition, Windows 8 Pro, Microsoft Windows 7 Ultimate 32-bit Edition, Microsoft Windows XP Home Edition (32 bit) |
|---|
| VIDEO OUTPUT NVIDIA NVS 300 (512 MB, PCI Express x16, 520 MHz) |
|---|
| Supported Display Graphics | VGA (640x480), XGA (1024x768), SVGA (800x600), SXGA (1280x1024), UXGA (1600x1200), HDTV (1920x1080), QXGA (2048x1536), WUXGA (1920 x 1200), 1920x1440, HD (1280 x 720), 1440x900, WSXGA+ (1680 x 1050) |
|---|
| MISCELLANEOUS NVIDIA NVS 300 (512 MB, PCI Express x16, 520 MHz) |
|---|
| Included Accessories | Low-profile bracket |
|---|---|
| Cables Included | 1 x DMS-59 to 2 x VGA cable |
| Service & Support | Limited warranty - 1 year |
Similar GPUs
Other NVIDIA GPUs