Get the key specs, technical data, benchmarks and full review of MSI RX800PRO-TD256E all in one place. Compare your selected model with other alternatives and give your decision on the best GPU a solid base with our comprehensive overview.
general performance memory (ram) system requirements video output miscellaneous
| GENERAL MSI RX800PRO-TD256E |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon X800 Pro |
| Max. Resolution | 2048 x 1536 at 85 Hz |
| Max. Monitors Supported | 2 |
| RAMDAC | 400 MHz |
| Interfaces |
1 x VGA - 15 pin HD D-Sub (HD-15) 1 x DVI-I - 24+5 pin combined DVI 1 x S-video output |
| API Supported | OpenGL, DirectX 9.0 |
| Features | Dynamic Overclocking Technology (D.O.T.) |
| PERFORMANCE MSI RX800PRO-TD256E |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 475 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) MSI RX800PRO-TD256E |
|---|
| RAM Memory Size | 256 MB |
|---|---|
| RAM Technology | GDDR3 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 900 MHz |
| Bus Width | 256-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS MSI RX800PRO-TD256E |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows 2000 / XP |
|---|---|
| Required Power Supply | 350 W |
| VIDEO OUTPUT MSI RX800PRO-TD256E |
|---|
| Colours Max. Resolution (external) | 24-bit (16.7 million colours) |
|---|---|
| Supported Display Graphics | VGA (640x480), XGA (1024x768), SVGA (800x600), SXGA (1280x1024), UXGA (1600x1200), HDTV (1920x1080), QXGA (2048x1536), 1152x864, WUXGA (1920 x 1200), 1920x1440 |
| MISCELLANEOUS MSI RX800PRO-TD256E |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Adobe Acrobat Reader, LockBox, ThinSoft BeTwin, GoodMen, WMIinfo, E-Color, Microsoft DirectX 8.1, MSI Live Update Series, MSI Secure DOC, Trend Micro PC-Cillin 2000, 14 in 1 Games Collection (Demo), Bundle Supreme Valuable 3D Games |
|---|
Similar GPUs
Other MSI GPUs