A detailed list of technical data, specifications, benchmarks and expert review of MSI RX1650PRO-T2D256E. Get a comprehensive look at your chosen video card and see if this is the one that will best suit your needs. You can also use the comparison feature to compare with other competing GPUs
general performance memory (ram) system requirements miscellaneous
| GENERAL MSI RX1650PRO-T2D256E |
|---|
| Product Type | Graphics card |
|---|---|
| Bus Type | PCI Express x16 |
| Graphics Engine | ATI Radeon X1650 Pro |
| Max. Resolution | 2560 x 1600 |
| Interfaces |
2 x DVI-I (dual link) - 24+5 pin combined DVI 1 x HDTV output |
| API Supported | DirectX 9.0, OpenGL 2.0 |
| Features | ATI CrossFire Technology, Avivo Technology |
| PERFORMANCE MSI RX1650PRO-T2D256E |
|---|
| Core Clock (Frequency) | 600 MHz |
|---|
| MEMORY (RAM) MSI RX1650PRO-T2D256E |
|---|
| RAM Memory Size | 256 MB |
|---|---|
| RAM Technology | DDR2 SDRAM |
| Effective Clock Speed (Frequency) | 800 MHz |
| Bus Width | 128-bit |
| SYSTEM REQUIREMENTS MSI RX1650PRO-T2D256E |
|---|
| OS Required | Microsoft Windows 2000 / XP |
|---|---|
| Required Power Supply | 350 W |
| MISCELLANEOUS MSI RX1650PRO-T2D256E |
|---|
| Software Included | Drivers & Utilities, Adobe Acrobat Reader, MediaRing Talk, ShowShifter, LockBox, ThinSoft BeTwin, WMIinfo, E-Color, MSI Live Update Series, MSI Secure DOC, GoodMEM, Norton Internet Security 2005, MSI Live, MSI VIVID |
|---|
Similar GPUs
Other MSI GPUs